جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

دهستان برنطین هرمزگان

  روستای برنطین به فاصله حدودا 30 کیلومتری از مرکز شهرستان رودان قرار دارد این روستا در طول شرقی 57 درجه  13 دقیقه و 35 ثانیه و عرض شمالی 27 درجه 16 دقیقه و 54 ثانیه واقع گردیده است. از شمال به دهستان آب نما از جنوب به بخش جغین از شرق به شهرستان منوجان  و از غرب به بخش بیکاه محدود است.

  وسعت این روستا 480 کیلومتر مربع میباشد و روستایی سرسبز و آباد با آب فراوان و خاک مناسب برای  کشت مرکبات و نخیلات .

  تاریخچه و سیمای برنطین

  از برنطین که نام این روستا است تا کنون معنی کامل و جامعی به دست نیامده است در زمانهای قدیم نیز آن را برنجین میگفتند  که احتمال کاشت برنج در این منطقه وجود داشته است . و برنطین از دو بخش برن و طین تشکیل شده است نشان از این  دارد که تین به معنی خاک و برن یعنی برتر که نشانه ای از برترین خاک را از آن استنباط کرده اند وجود سنگ نبشته ها ی میخی و تصویری در منطقه رودان و بخصوص در دل کوههای باد افشان و کوههای برنطین حاکی از تمدن دیر پای شهرستان رودان و روستای برنطین است. که کارشناسان سازمان میراث فرهنگی آن را به عصر ایلامی و آشوری میشناسند. این روستا پناهگاه امن و آرامی برای ایرانیان قدیم بوده است. در گذشته ای نه چندان دور سیمای کالبدی این روستا به صورت متمرکز بوده است اما به علت ایجاد شرایط خاص و وجود آب فراوان این روستا سیمای کالبدی خود را تغییر داده دیده است. سیمای کنونی این منطقه در حال حاضر سیمای متمرکز و پراکنده دارد. حدود 1750هکتار به مناطق مسکونی و باغات تعلق دارد . که این خانه ها در مزارع واقع  شده اند جزء قسمت محدودی که در حال حاضر به عنوان مرکز کوچک تلقی میشود.

   منابع آبی برنطین

  سطوح آب زیرزمینی حداکثر 48 متر میباشد که عمده آن از حفر چاه میباشد این روستا به غیر از منابع آبی زیر زمینی دارای دو رودخانه بزرگ ( رودخانه جغین ، رودخانه آب نما ) بوده که بعد از به هم پیوستن این دو رود در روستای برنطین به سد  استقلال  میناب منتهی میشود که این سد آب شرب بندرعباس را تامین میکند .

  میانگین میزان بارش باران در طول یکسال 165 میلیمتر میباشد آب آشامیدنی این روستا بصورت لوله کشی در سرتاسر روستا صورت گرفته است . دارای دو منبع آب در بالاترین نقطه روستا و یک حلقه چاه متعلق به این منابع  میباشد .

  فعالیت و اشتغال روستا

  عمده فعالیت و اشتغال در این روستا کشاورزی میباشد بطوری که 70 تا 75 درصد در زمینه کشاورزی حدود 5 درصد در زمینه دامداری و بقیه آن کارمند و در زمینه های دیگر فعالیت مینمایند .

  خصوصیات اجتماعی روستا

  مردم این منطقه  مسلمان و دارای مذهب شیعه میباشند . آداب و رسوم آنها برگرفته از رفتارهای شایسته بوده و مهمان نوازی شهرت عام و خاص اهالی این روستا میباشد . نحوه  پوشش زنان به سبک سنتی بوده ( لباس محلی بندری ) و پوشش مردان به سبک سنتی نبوده و دارای پوششی تقریبا رسمی میباشد. گویش آنان به زبان بومی برنطینی میباشد. نحوه قرارگیری محلات بر اساس دسته بندی خویشاوندی صورت میگیرد و بدین صورت وجود هر محله تا حدودی نشانگر فرهنگ آن قوم میباشد .

   محله های روستا : محله  نبرد ، پایین ، فرهنگیان ، برجکان و دشت صفا ، پلنگان ، بلند ، مظفر آباد ، کلات ، بالا ، اسلام آباد  ، کلات  زنگی ، گسترش ، محلاتی

  *****************************************************************************************

  درختان برنطین

  درختان برنطین

   ***************************************************************************************************

  درختان برنطین


  این مطلب تا کنون 33 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 12 مرداد 1394
  منبع
  برچسب ها : روستا ,میباشد ,برنطین ,بوده ,سیمای ,وجود ,روستای برنطین ,سیمای کالبدی ,شهرستان رودان ,
  دهستان برنطین هرمزگان

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 7 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر